RekryExpo_ylabanneri_1950px_pvalla

Lähde mukaan täysin uudenlaiseen rekrytointikonseptiin!

RekryExpo-tapahtuma järjestetään yhteistyössä Turun Messukeskuksen ja TS Yhtymän medioiden kanssa toista kertaa 18.4.2018 Turun Messukeskuksessa. Tapahtumakonsepti sisältää messutapahtuman lisäksi ilmoitustilan  kaikkien TS Yhtymän paikallislehtien sekä Turun Sanomien yhteydessä ilmestyvässä Rekryexpo-lehdessä. Uudentyyppisen konseptin tarkoituksena on koota Varsinais-Suomessa rekrytoivat yritykset ja potentiaaliset työntekijät yhteen; RekryExpo tukeekin loistavasti Varsinais-Suomessa vallitsevaa positiivista rakennemuutosta ja sen myötä syntynyttä työntekijäpulaa. Ensimmäinen RekryExpo -tapahtuma järjestettiin marraskuussa 2017 Turun Messukeskuksessa.

Yrityksille uusi tapahtuma tarjoaa tehokkaan tilaisuuden rekrytoida osaavaa työvoimaa yhtaikaisesti sekä messuilla kasvotusten että työpaikkailmoittelulla. Suoran messukohtaamisen lisäksi RekryExpo tarjoaa pakettiratkaisuja työpaikkailmoittelulle ja -markkinoinnille TS Yhtymän medioissa. Tapahtumassa yhteistyökumppaneina lisäksi mm. Turun kaupunki sekä TE-keskus.

Näytteilleasettajille osallistuminen on tehty mahdollisimman helpoksi: valitse yrityksenne rekrytointitarpeeseen sopiva osasto + lehti-ilmoituspaketti (XS-L). Löydät paketit tästä linkistä. Messuosaston rakennamme valmiiksi avaimet käteen -periaatteella. Tutustu myyntiehtoihin täällä.

info

 

HYÖDYNNÄ MESSUMEDIAN VAHVUUDET REKRYTOINNISSA!

  • Henkilökohtainen kontakti – face to face
  • Puolueeton maaperä ja kynnyksetönlähestyminen
  • Kaksisuuntainen viestintä / interaktiivisuus
  • Kontaktien laatu ja kustannustehokkuus
  • Juuri oikean kohderyhmän tapaaminen
  • Edistää positiivisesti julkisuutta
  • Tulokset ovat mitattavia
  • Edistää verkostoitumista

rekryexpo2017-017-web

Työvoiman tarve on Varsinais-Suomessa suurin

Varsinais-Suomen positiivinen rakennemuutos on lisännyt osaamisen ja koulutuksen kehittämisen tarvetta alueella voimakkaasti.

Viimeksi kuluneen kolmen kuukauden aikana on uusia työpaikkoja avautunut 23 prosenttia viimevuotista enemmän.

Kesäkuussa julkaistun pore-tutkimuksen mukaan Varsinais-Suomessa kiinnostavimmat työtehtävät liittyvät mm. toimihenkilö- ja asiantuntijatehtäviin, myyntiin ja markkinointiin, julkisen puolen palvelualoille (opetus, hoitoala, kulttuuri). Kyselyn teetti Varsinais -Suomen liitto ja Turun kaupunki.

Maakunnan työimagoa ja tekemisen meininkiä on nyt mahdollisuus tuoda esiin RekryExpo-tapahtumassa 18.4.2018

REKRYEXPO–LEHTI TAVOITTAA KOKO MAAKUNNASSA

  • RekryExpo-lehti ilmestyy viikko ennen tapahtumaa ja kokoaa kattavan toimituksellisen lukupaketin Varsinais-Suomen työmarkkinoista
  • Lehdestä löytyy koko messuohjelma ja mukana olevien yritysten ilmoitukset
  • Ilmoitus lehdessä tavoittaa 235 000 lukijaa VarsinaisSuomen alueella
  • Tilattavilla lehdillä on vahva lukijasuhde – laadukkaat kontaktit rekrytoivalle yritykselle
  • Uskottava ja arvostettu mediaympäristö rekrytointiviestille
  • Lehden lukijat aktiivisia työikäisiä varsinaissuomalaisia
  • Ilmoitus tavoittaa sekä aktiiviset että passiiviset työnhakijat ja vahvistaa työnantajamielikuvaa
  • Mahdollistaa yritystarinan kertomisen

rekryexpo2017-025-web

Myynti

Myyntipäällikkö Jouni Kaunisto p. 040 532 4747 jouni.kaunisto@turunmessukeskus.fi
Myyntipäällikkö Helena Sinervo p. 044 7222 518 helena.sinervo@turunmessukeskus.fi
Myyntipäällikkö Mari Lindfors p. 044 7222 511 mari.lindfors@turunmessukeskus.fi
Myyntipäällikkö Michael Koivisto p. 0400 636 420 michael.koivisto@turunmessukeskus.fi
Myyntijohtaja Tiia Nevalainen p. 040 743 8857 tiia.nevalainen@turunmessukeskus.fi

Turun Sanomat, Jesse Vainio p. 050 570 7003 jesse.vainio@ts.fi
Salon Seudun Sanomat Virve Ruissalo p. 040 8395348 virve.ruissalo@sss.fi / Minna Ihanmäki p. 050 4387830 minna.ihanmaki@sss.fi
Uudenkaupungin Sanomat / Laitilan Sanomat, Jouni Kokkonen p. 02 588 8323 jouni.kokkonen@uudenkaupunginsanomat.fi
Loimaan Lehti, Veli-Matti Knuuti p. 0500 324 939 veli-matti.knuuti@loimaanlehti.fi
Paikallislehti Somero, Sari Kuusinen p. 040 539 0969 sari.kuusinen@sss.fi

Projektijohto ja ohjelma

Projektijohtaja Krista Ahonen p. 050 5949 641 krista.ahonen@turunmessukeskus.fi

Rakennus- ja purkuajat

Rakennusaika:
tiistai 17.4 klo 8-18 (toimistopalvelut klo 18 saakka)
Osastojen tulee olla valmiina tiistaina 17.4. klo 18 mennessä. Mikäli näytteilleasettaja ylittää vahvistetut rakennusajat, veloitetaan ylimeneviltä tunneilta á 45 € + alv. Rakennusajan ylityksistä on sovittava erikseen messujohdon kanssa.

Purkuaika:
keskiviikko 18.4 klo 18-20
torstai 19.4. klo 8-16

Messujen aikainen näytteilleasettajien sisäänpääsy

Keskiviikkona 18.4 klo 8


Tutustu Messuguru-oppaaseen. Näin onnistut messuilla – oivalluksia menestykseen. Jokaisen näytteilleasettajan ”käsikirja.”

(v. 2018-2020)

Kysy lisää
tiia_nevalainen
Myyntijohtaja
Tiia Nevalainen
p. 040 743 8857
Kysy lisää
michael_koivisto
Myyntipäällikkö
Michael Koivisto
p. 0400 636 420
Kysy lisää
krista_ahonen
Projektijohtaja
Krista Ahonen
p. 050 5949 641
Kysy lisää
helena
Myyntipäällikkö
Helena Sinervo
p. 044 722 2518
Kysy lisää
jouni
Myyntipäällikkö
Jouni Kaunisto
p. 040 532 4747
Kysy lisää
Hanna
Myyntipäällikkö
Hanna Hiitelä
p. 044 722 1900