Lähde mukaan täysin uudenlaiseen rekrytointikonseptiin!

Tapahtumassa vieraili 21.11.2018 lähes 2200 kävijää. Kiitoksia kaikille mukana olleille!

RekryExpo-tapahtuma järjestetään yhteistyössä Turun Messukeskuksen ja TS Yhtymän medioiden kanssa kolmatta kertaa 21.11.2018 Turun Messukeskuksessa. Tapahtumakonsepti sisältää messutapahtuman lisäksi ilmoitustilan  kaikkien TS Yhtymän paikallislehtien sekä Turun Sanomien yhteydessä ilmestyvässä Rekryexpo-lehdessä. Uudentyyppisen konseptin tarkoituksena on koota Varsinais-Suomessa rekrytoivat yritykset ja potentiaaliset työntekijät yhteen; RekryExpo tukeekin loistavasti Varsinais-Suomessa vallitsevaa positiivista rakennemuutosta ja sen myötä syntynyttä työntekijäpulaa. Ensimmäinen RekryExpo -tapahtuma järjestettiin marraskuussa 2017 Turun Messukeskuksessa.

Yrityksille uusi tapahtuma tarjoaa tehokkaan tilaisuuden rekrytoida osaavaa työvoimaa yhtaikaisesti sekä messuilla kasvotusten että työpaikkailmoittelulla. Suoran messukohtaamisen lisäksi RekryExpo tarjoaa pakettiratkaisuja työpaikkailmoittelulle ja -markkinoinnille TS Yhtymän medioissa. Tapahtumassa yhteistyökumppaneina lisäksi mm. Turun kaupunki sekä TE-toimisto.

Näytteilleasettajille osallistuminen on tehty mahdollisimman helpoksi: valitse yrityksenne rekrytointitarpeeseen sopiva osasto + lehti-ilmoituspaketti (XS-L). Löydät paketit tästä linkistä. Messuosaston rakennamme valmiiksi avaimet käteen -periaatteella. Tutustu myyntiehtoihin täällä.

info

 

HYÖDYNNÄ MESSUMEDIAN VAHVUUDET REKRYTOINNISSA!

  • Henkilökohtainen kontakti – face to face
  • Puolueeton maaperä ja kynnyksetönlähestyminen
  • Kaksisuuntainen viestintä / interaktiivisuus
  • Kontaktien laatu ja kustannustehokkuus
  • Juuri oikean kohderyhmän tapaaminen
  • Edistää positiivisesti julkisuutta
  • Tulokset ovat mitattavia
  • Edistää verkostoitumista

Työvoiman tarve on Varsinais-Suomessa suurin

Varsinais-Suomen positiivinen rakennemuutos on lisännyt osaamisen ja koulutuksen kehittämisen tarvetta alueella voimakkaasti.

Viimeksi kuluneen kolmen kuukauden aikana on uusia työpaikkoja avautunut 23 prosenttia viimevuotista enemmän.

Kesäkuussa julkaistun pore-tutkimuksen mukaan Varsinais-Suomessa kiinnostavimmat työtehtävät liittyvät mm. toimihenkilö- ja asiantuntijatehtäviin, myyntiin ja markkinointiin, julkisen puolen palvelualoille (opetus, hoitoala, kulttuuri). Kyselyn teetti Varsinais -Suomen liitto ja Turun kaupunki.

Maakunnan työimagoa ja tekemisen meininkiä on nyt mahdollisuus tuoda esiin RekryExpo-tapahtumassa 21.11.2018

REKRYEXPO–LEHTI TAVOITTAA KOKO MAAKUNNASSA

  • RekryExpo-lehti ilmestyy viikko ennen tapahtumaa ja kokoaa kattavan toimituksellisen lukupaketin Varsinais-Suomen työmarkkinoista
  • Lehdestä löytyy koko messuohjelma ja mukana olevien yritysten ilmoitukset
  • Ilmoitus lehdessä tavoittaa 235 000 lukijaa VarsinaisSuomen alueella
  • Tilattavilla lehdillä on vahva lukijasuhde – laadukkaat kontaktit rekrytoivalle yritykselle
  • Uskottava ja arvostettu mediaympäristö rekrytointiviestille
  • Lehden lukijat aktiivisia työikäisiä varsinaissuomalaisia
  • Ilmoitus tavoittaa sekä aktiiviset että passiiviset työnhakijat ja vahvistaa työnantajamielikuvaa
  • Mahdollistaa yritystarinan kertomisen

Myynti

Myyntipäällikkö Jouni Kaunisto p. 040 532 4747 jouni.kaunisto@turunmessukeskus.fi
Myyntipäällikkö Helena Sinervo p. 044 7222 518 helena.sinervo@turunmessukeskus.fi
Myyntipäällikkö Hanna Hiitelä p. 044 722 1900 hanna.hiitela@turunmessukeskus.fi
Myynti Salla Käenniemi p. 044 722 2511 salla.kaenniemi@turunmessukeskus.fi
Myyntipäällikkö Michael Koivisto p. 0400 636 420 michael.koivisto@turunmessukeskus.fi
Myyntipäällikkö Heidi Siikaluoma, p. 044 722 2513 heidi.siikaluoma@turunmessukeskus.fi
Myyntijohtaja Tiia Nevalainen p. 040 743 8857 tiia.nevalainen@turunmessukeskus.fi
Turun Sanomat, Jesse Vainio p. 050 570 7003 jesse.vainio@ts.fi
Salon Seudun Sanomat Virve Ruissalo p. 040 8395348 virve.ruissalo@sss.fi / Minna Ihanmäki p. 050 4387830 minna.ihanmaki@sss.fi
Uudenkaupungin Sanomat / Laitilan Sanomat, Jouni Kokkonen p. 02 588 8323 jouni.kokkonen@uudenkaupunginsanomat.fi
Loimaan Lehti, Veli-Matti Knuuti p. 0500 324 939 veli-matti.knuuti@loimaanlehti.fi
Paikallislehti Somero, Sari Kuusinen p. 040 539 0969 sari.kuusinen@sss.fi

Projektijohto ja ohjelma

Projektijohtaja Krista Ahonen p. 050 5949 641 krista.ahonen@turunmessukeskus.fi

Rakennus- ja purkuajat

Rakennusaika:
tiistai 20.11. klo 8-18 (toimistopalvelut klo 18 saakka)
Osastojen tulee olla valmiina tiistaina 20.11. klo 18 mennessä. Mikäli näytteilleasettaja ylittää vahvistetut rakennusajat, veloitetaan ylimeneviltä tunneilta á 45 € + alv. Rakennusajan ylityksistä on sovittava erikseen messujohdon kanssa.

Purkuaika:
keskiviikko 21.11. klo 18-20
torstai 22.11. klo 8-16

Messujen aikainen näytteilleasettajien sisäänpääsy

Keskiviikkona 21.11. klo 8

Ravintolapalvelut

Turun Messukeskuksen ravintolapalveluista vastaa Restel. Ota yhteyttä ja kysy lisää, tai tilaa tarjoilut sekä lounas- ja kahvilipukkeet tästä linkistä.


Tutustu Messuguru-oppaaseen. Näin onnistut messuilla – oivalluksia menestykseen. Jokaisen näytteilleasettajan ”käsikirja.”

(v. 2018-2020)

Kysy lisää
Myyntijohtaja
Tiia Nevalainen
p. 040 743 8857
Kysy lisää
Myyntipäällikkö
Michael Koivisto
p. 0400 636 420
Kysy lisää
Projektijohtaja
Krista Ahonen
p. 050 5949 641
Kysy lisää
Myyntipäällikkö
Helena Sinervo
p. 044 722 2518
Kysy lisää
Myyntipäällikkö
Jouni Kaunisto
p. 040 532 4747
Kysy lisää
Myyntipäällikkö
Hanna Hiitelä
p. 044 722 1900
Kysy lisää
Myynti
Salla Käenniemi
p. 044 722 2511
Kysy lisää
Myyntipäällikkö
Heidi Siikaluoma
p. 044 722 2513